printlogo


دنیای اقتصاد - روزگار معدن - تعادل - صمت
دنیای اقتصاد - روزگار معدن - تعادل - صمت
کد خبر: 706
دنیای اقتصاد

ادامه تلاش‌های برایان هوک برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران

با نزدیک شدن به پایان تاریخ تحریم تسلیحاتی ایران در ماه اکتبر که یکی از ثمرات برجام با فاصله پنج ساله از آغاز اجرای آن است، آمریکا اگرچه از توافق هسته‌‌ای خارج شده اما در تلاش است با ارائه طرحی نشان دهد همچنان می‌‌تواند در روند اجرای برجام و قطعنامه مربوط به آن در شورای امنیت مداخله کند و تاثیرگذار باشد. در این راستا اخیرا شاهد تشدید فعالیت‌ها و رایزنی‌های مایک پمپئو، وزیر خارجه و برایان هوک، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران هستیم.
واکنش سخنگوی قوه‌قضائیه به وقف کوه دماوند
با گذشت چند روز از ماجرای وقف بخشی از کوه دماوند و درخواست سازمان محیط‌زیست و سازمان امور جنگل‌ها از قوه‌قضائیه برای ورود به این پرونده، روز گذشته سخنگوی قوه‌قضائیه درواکنش به این ماجرا آن را فضاسازی خلاف‌واقع توصیف کرد.
روزگار معدن
انتظار دانش‌ بنیان‌ ها از دولت
شرکتی که دانش‌بنیان است و در این شرایط اقتصادی با زحمت کار می‌کند، باید بیشتر مورد حمایت دولت قرار گیرد. ما به‌عنوان فعال دانش‌بنیان متاسفانه با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم و برای دریافت هرگونه اطلاعاتی به موانعی برمی‌خوریم؛ به‌طور مثال در تامین مواد اولیه به قطعات الکترونیکی نیاز داریم و در ایران هم این قطعات به هیچ عنوان ساخته نمی‌شود؛ بنابراین ما وابسته به ورود قطعات الکترونیکی از خارج کشور شده و باتوجه به شرایط فعلی مجبوریم آنها را با بیش از ۳ تا ۱۰ برابر قیمت تهیه کنیم.
تصمیمات مهم در کمیته ملی ایمنی معادن
بهداشت، ایمنی، محیط‌زیست و انرژی از مهم‌ترین الزامات در هر واحد صنعتی و معدنی به شمار می‌رود. از این‌رو تمامی این واحد‌ها مکلف به راه‌اندازی این واحد در مجموعه‌های خود هستند.در بخش صنایع معدنی نیز سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) ضوابط و مقررات این بخش را تهیه و تنظیم کرده و در اختیار واحدهای HSEE شرکت‌های معدنی قرار می‌دهد.
تعادل
دستگاه‌های دولتی در عرضه سهام خود تسریع کنند
رییس‌جمهور دستگاه‌های دولتی را موظف کرد بر اساس دستورالعمل‌های مصوب ستاد هماهنگی اقتصادی دولت و تجربه موفق عرضه بخشی از سهام شستا در بورس، در واگذاری سهام کارخانجات و دارایی‌های خود تسریع کنند.
نسخه دولت برای تسهیل شروع کسب‌وکار 
روند طولانی برای راه‌اندازی کسب‌وکار و اخذ مجوزهای لازم یکی از گلایه‌های به حق کارآفرینان بوده که در برخی موارد، آنها را از ادامه مسیر ناامید کرده، اما اکنون دولت دوازدهم نسخه‌ای برای حل این معضل پیچیده است.
صمت
گشایش‌های مالی المالکی
چند روز بعد از بازگشت وزیر امور خارجه کشورمان از عراق، خبر ورود مصطفی الکاظمی، نخست‌وزیر عراق به ایران در سرخط خبرها قرار گرفت. به‌تعبیر برخی، سفر محمدجواد ظریف به عراق که با هدف توسعه و تعمیق مناسبات دو کشور به‌ویژه در حوزه اقتصادی صورت گرفت و پس از آن مذاکرات و دیدارهای نخست‌وزیر عراق با مقامات ایران، در افزایش صادرات و درآمدهای صادراتی ایران موثر خواهد بود.
ابایی از مذاکره نداریم
حسن روحانی در نشستی با تولیدکنندگان و فعالان صنایع پتروشیمی و فولاد کشور با تاکید بر اینکه ما ابایی از مذاکره نداریم و به‌دنبال نمایش نیستیم، گفت: تحریم آنها تروریسم اقتصادی بوده و در شرایط شیوع کرونا هم یک تروریسم دارویی را علیه ملت ایران اعمال کرده‌اند.
 
لینک مطلب: http://wasco-ir.com/News/item/706