دنیای اقتصاد

هراس غرب از توافق ایران وچین

دو تمدن کهن آسیا، دو شریک در بخش انرژی، اقتصاد، سیاست، فرهنگ و امنیت با چشم‌انداز مشترک و بسیاری از منافع دو جانبه و چندجانبه، قرار است در آینده یکدیگر را شرکای استراتژیک بنامند. از این‌رو کار بر روی یک توافق‌نامه محرمانه که به‌نظر می‌رسد در مراحل نهایی گفت‌و‌گوها قرار دارد و سران ایران و چین در این باره به توافقاتی رسیده‌اند، با فرض اینکه توافق مزبور وارد فاز اجرایی شود، این موضوع باید به منزله یک زنگ خطر برای ایالات‌متحده، اروپا و شرکای آسیایی آنها باشد.

روحانی: جهش اقتصادی باید مبتنی بر واقعیت‌ها باشد

حسن روحانی رئیس‌جمهوری روز گذشته در جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت با تبیین فرصت‌ها و چالش‌های اقتصادی کشور گفت: حرکت در مسیر رونق و جهش اقتصادی کشور باید مبتنی بر واقعیت‌های این عرصه بوده و نباید گرفتار تحلیل‌های غیر واقع بینانه برگرفته از بدبینی و سیاه‌نمایی باشد.
روزگار معدن
مدیریت استراتژیک
در دنیای کنونی ادغام کسب‌وکارها مورد توجه قرار گرفته است. حفظ و افزایش سوددهی و همچنین بهره‌وری را باید از مهم‌ترین دلایلی دانست که زمینه ادغام شرکت‌های گوناگون را فراهم می‌آورد.به‌علاوه آنکه، ادغام در مواردی حتی از ورشکستگی برخی واحدها جلوگیری می‌کند. این ادغام در صنایع‌معدنی نیز مورد توجه قرار دارد. ادغام به‌ویژه از سوی فعالان زنجیره فولاد و فعالیت شرکت‌های فولادی مورد توجه قرار گرفته تا جایی‌که نمونه‌های موفقی از ادغام در این صنعت به چشم می‌خورد
سودجویی از طریق «سرخطی زدن» در بورس
سرخطی زدن در بورس اصطلاحی است که در ماه‌های گذشته یکی از واژه‌های پرتکرار میان سهامداران بوده است؛ این مفهوم تازه‌وارد به این معنی است که عده‌ای از روش‌های غیرعادلانه برای رسیدن به برخی سهم‌ها استفاده می‌کنند.
تعادل
فرار به‌جلو متهمین رشد تورم
«خرید بخشی از منابع ارزی صندوق توسعه ملی، جهت تأمین کسری بودجه توسط بانک مرکزی (آنچنان که در بودجه سال ۹۸ تکلیف شد) در شرایط تحریمی، تأمین کسری بودجه از محل پایه پولی است.این روش، در کوتاه‌مدت، همانند استقراض از بانک مرکزی خواهد بود. لذا، بانک مرکزی به حکم وظیفه، نظر کارشناسی خود را درخصوص آثار احتمالی ناخوشایند این روش تأمین بودجه، گزارش کرده بود.»
پای مجلس به انتخاب وزیر جدید صمت باز شد
در شرایطی که تنها چند روز تا پایان مهلت دولت برای معرفی وزیر صمت به مجلس باقی مانده است، هنوز مشخص نیز تیم تصمیم‌گیر دولت به چه گزینه‌ای خواهد رسید و به دنبال تداوم این شرایط، نمایندگان مجلس نیز به این بحث ورود کردند.
صمت
این‌بار مجلسی‌ها نگران شدند
هفته گذشته لایحه «افزایش سرمایه شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس اوراق‌بهادار یا فرابورس ایران از طریق صرف سهام با سلب حق‌تقدم» با قید دو فوریت تقدیم مجلس شورای اسلامی شد. طرحی که با هدف توسعه بازارسهام و افزایش سهام شناور شرکت‌های بورسی طراحی شده است. تحلیلگران بازارسرمایه این طرح را مثبت ارزیابی کرده و آن را عاملی برای عمق بخشیدن به بازارسهام و پویا شدن شرکت‌های بورسی می‌دانند.
سیاستی که با بازار همخوانی نداشت
ازآنجایی‌که باید از بخش خصوصی حمایت کرد، درنتیجه نباید کاری کنیم که سرمایه‌گذار به‌ویژه فعالان بخش خصوصی دچار ترس شده و از حوزه سرمایه‌گذاری در بخش معدن خارج شود. در این بین، اگر قرار باشد بهره‌مالکانه و حقوق دولتی افزایش یافته و سرمایه‌گذار نتواند این افزایش را از جای دیگری جبران کند؛ نتیجه عکس خواهد داد و موجب بسته شدن یکسری از معادن کشور می‌شود.
 
اخبار مرتبط
ارسال نظر