دنیای اقتصاد
مساله فوری اقتصاد ایران
رهبر انقلاب اسلامی مساله فوری در بخش اقتصاد را «مهار نوسان قیمت‌ها، ایجاد ثبات در بازار و حفظ ارزش پول ملی» دانستند و افزودند: این حالتِ هر روز یک قیمت برای اجناس و افسار پاره کردن قیمت ارز برای کشور مضر است و افراد آشنا به مدیریت‌های اجرایی معتقدند که این مساله با برخورد دستگاه‌های اجرایی و در مواردی دستگاه قضایی قابل مهار است.

سند همکاری ایران و چین یک نقشه راه است

سخنگوی وزارت امور خارجه سند همکاری ۲۵ ساله را یک چشم انداز برای آینده روابط طولانی مدت جمهوری اسلامی ایران و چین دانست و خاطرنشان کرد: این نقشه راه دارای ابعاد مختلف سیاسی، فرهنگی، اقتصادی، سرمایه گذاری، تجاری و... است.
روزگار معدن
جدایی پتروشیمی و فولاد از خام‌فروشی
رئیس‌جمهوری تولید‌کنندگان و فعالان صنایع پتروشیمی و فولاد را سربازان خط مقدم جبهه اقتصادی و صادرات مهم کشور دانست و با بیان اینکه در بخش‌های پتروشیمی و فولاد از خام‌فروشی جدا شده‌ایم، تاکید کرد که محصولات همه حلقه‌های زنجیره فولاد و حتی پتروشیمی کشور در دولت تدبیر و امید، تقریبا ۲برابر شده که این تحولی بزرگ در این ۲عرصه است.
حاکمیت عرضه و تقاضا بر بازار فولاد
عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران گفت: دخالت دولت و دستورالعمل‌های دولتی تعادل در بازار زنجیره فولاد را برهم زده و در سال‌های گذشته شاهد خام‌فروشی بوده‌ایم. در صورتی که دولت اجازه دهد مکانیزم بازار یعنی عرضه و تقاضا تعیین‌کننده قیمت‌های نهایی باشد، طبعا شاهد ایجاد تعادل در زنجیره فولاد خواهیم بود.
تعادل
70 درصد خرید اوراق توسط بانک‌ها و 30 درصد نهادهای مالی
رییس مرکز مدیریت بدهی‌ها و دارایی‌های مالی عمومی معاونت خزانه داری وزارت اقتصاداظهار داشت:  حدود ۷۰ درصد اوراق عرضه شده دولت طی هشت هفته منتهی به 31 تیرماه 1399، توسط بانک‌های خصوصی و دولتی و ۳۰ درصد توسط نهاد‌های مالی بازار سرمایه نظیر شرکت‌های سرمایه‌گذاری، صندوق‌های سرمایه‌گذاری و شرکت‌های تامین سرمایه خریداری شده است .
کاهش شتاب رشد شاخص بورس در هفته نخست مردادماه
شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات روز چهارشنبه (هشتم مرداد) به عدد یک میلیون و ۹۰۴ هزار واحد رسید که در مقایسه با پایان هفته گذشته کمتر از یک درصد رشد را تجربه کرد.  بازار سهام در نخستین روزهای مردادماه همچون هفته گذشته روزهای پرنوسانی را سپری و اصلاحی نه چندان عمیق را نسبت به بازار هفته گذشته تجربه کرد.
صمت
معیار برگزاری عزاداری محرم ضوابط ستاد ملی مقابله با کرونا
رهبر معظم انقلاب اسلامی معیار در برگزاری عزاداری‌های محرم را ضوابط کارشناسان بهداشتی و ستاد ملی مقابله با کرونا بیان کردند و فرمودند: هرچه آنها لازم بدانند، باید مراعات شود.
«ادغام» دامن بانک‌ها را هم گرفت
این واقعیتی انکارناپذیر است که اقتصاد ایران تحت تاثیر تکانه‌های سال‌های تحریم هنوز گرفتار حلقه رکود است و در ۲سال اخیر برای شکستن این حلقه، روش‌های مختلفی پیشنهاد و اجرا شده است؛ هرچند برای خروج از این حلقه راهی جز صبر نیست و نمی‌توان در کوتاه‌مدت با معجزه تمام گره‌های در هم تنیده ۸ساله را باز کرد و باید گام به گام و با تدبیر و برنامه پیش رفت اما نقطه مشترک اغلب راه‌حل‌های مطرح اصلاح نظام بانکی است.
 
اخبار مرتبط
ارسال نظر