دنیای اقتصاد
پیش‌بینی « سخنگو» از آینده تحریم تسلیحاتی
سخنگوی وزارت خارجه ایران در واکنش به اظهارات مقامات آمریکایی درباره تمدید تحریم تسلیحاتی ایران در ۲۷ مهر ماه، این اقدام را بعید دانست و گفت: این مساله برای جمهوری اسلامی غیرقابل قبول است و قطعا با واکنش و حساسیت ایران مواجه خواهد بود.

خط و نشان بذرپاش

سرانجام صبح دیروز، مهرداد بذرپاش با دفاع تمام‌قد محمدباقر قالیباف از روند انتخاب او به عنوان رئیس دیوان محاسبات اما در سایه برخی انتقادات، معارفه و روانه این نهاد نظارتی پارلمان شد. هرچند حرف و حدیث‌ها درباره فرآیند این انتخاب مجلس یازدهم همچنان پابرجاست اما نه تنها رئیس مجلس در جلسه دیروز حجت را بر منتقدان تمام کرد و انتخاب بذرپاش را «قانونی» خواند، بلکه بذرپاش خود نیز این جلسه را به فرصتی برای خط و نشان کشیدن و نیز پاسخ معنادار به منتقدانش تبدیل کرد.
روزگار معدن
سرکوب آزادسازی قیمت‌ها، فعلا
در سال‌های اخیر مباحثی چون اقتصاد آزاد به‌طور مستمر بیان می‌شود.عده‌ای نیز با کسب منافع شخصی به‌دنبال آن هستند تا با دستاویز قرار دادن اقتصاد آزاد، مانع اعمال هر نوع نظارتی در روند قیمت‌گذاری تولیدات داخلی شوند.استراتژی‌های اقتصادی باید متناسب با شرایط اتخاذ شوند.در موقعیت کنونی حاکم بر اقتصاد کشور نیز آزادسازی قیمت‌ها روند درستی نیست، چراکه کشور در شرایط استثنایی قرار گرفته است.
نسخه توسعه فرآوری در معادن کوچک
بیش از ۴هزار معدن غیرفعال در کشور وجود دارد که از این میزان، ۴۶۸معدن فلزی است. با توجه به کوچکی حجم این معادن، سرمایه‌گذاری برای ساخت واحد فرآوری در جوار معادن یادشده که کمتر از ۲سال نیاز خواهد بود صرفه اقتصادی ندارد و از این‌رو، تعداد قابل‌توجهی از معادن غیرفعال هستند.برای رفع این چالش، واحدهای فرآوری سیار (موبایل) به کمک این معادن آمده تا بتوانند مواد معدنی با ارزش را فرآوری و به زنجیره تولید فلزات کشور وارد کنند.
تعادل
رشد 20 هزار میلیارد تومانی بدهی دولت به بانک مرکزی
میزان بدهی بخش دولتی به سیستم بانکی به رقم 446 هزار میلیارد تومان رسیده که در سه ماه نخست 99 معادل 7.2 درصد و در یک‌سال اخیر معادل 25.2 درصد رشد کرده است و از رقم 347 هزار میلیارد تومان در خرداد 98 به 446 هزار میلیارد تومان رسیده و در این یک‌سال معادل 99 هزار میلیارد تومان بیشتر شده است.
کدام صادرکنندگان ارزهای صادراتی را برنمی‌گردانند؟
مدیر اداره صادرات بانک مرکزی به بیان جزییات ارزهای برنگشته به چرخه اقتصادی کشور در سال‌های ۱۳۹۷ و ۱۳۹۸ پرداخت و بسته سیاستی بازگشت ارزهای صادراتی در سال ۱۳۹۹ را تشریح کرد.طبق اعلام مدیر اداره صادرات بانک مرکزی، میزان ارزهای بازنگشته به چرخه اقتصادی کشور در سال‌های یادشده بالغ بر 25 میلیارد یورو (27 میلیارد دلار) است که از این میزان حدود 6.8 میلیارد یورو (7.6 میلیارد دلار) مربوط به 250 صادرکننده حقیقی و حقوقی معرفی‌شده به قوه قضاییه است.
صمت
بودن یا نبودن...
این دومین بار است که موضوع تفکیک حوزه بازرگانی از وزارت صنعت، معدن وتجارت به‌طور جدی مطرح می‌شود اما ظاهرا این بار به شکلی متفاوت! نمایندگان مجلس یازدهم که از همین ابتدای کار موضوعات مربوط به دولت دوازدهم را در اولویت‌های نخست خود برای رسیدگی قرار داده‌اند، در حال پیگیری موضوع تعیین‌تکلیف وزیر جانشین رضا رحمانی ازسوی دولت هستند.
تشکیل شورای سیاست‌گذاری صندوق‌ها
در دستوری جدید، سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت وظیفه جدیدی را برای معاون طرح و برنامه خود با عنوان ساماندهی صندوق‌های حمایتی دولتی زیر نظر وزارتخانه که رئیس مجمع آنها وزیر صنعت، معدن و تجارت است، تعریف کرده که قابل بحث و بررسی است.
 
اخبار مرتبط
ارسال نظر