دنیای اقتصاد

هدف ۲۰ میلیارد دلا‌ری ایران و عراق در تجارت

نخستین سفر خارجی نخست‌وزیر عراق با استقبال حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران از مصطفی الکاظمی در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی در تهران صورت گرفت. ایستگاه نخست سفرهای خارجی الکاظمی قرار بود روز دوشنبه از ریاض باشد که با لغو این سفر به‌دلیل بیماری پادشاه سعودی، تهران به‌عنوان مقصد اول انتخاب شد.

دلایل کاهش قیمت ارز

سخنگوی دولت با اعلام اینکه منحنی ارز در حال پایین آمدن است، قیمت واقعی ارز را بسیار پایین‌تر از قیمت فعلی آن برشمرد و گفت که این افزایش قیمت ارز مصنوعی و غیرواقعی است. علی ربیعی در حالی روز گذشته درخصوص پایین آمدن قیمت ارز سخن گفت که قیمت دلار آمریکا در بازار آزاد ایران از روز دوشنبه پس از حدود یک ماه افزایش روند کاهشی خود را آغاز کرد و روز گذشته به حدود ۲۱ هزارتومان نیز رسید.
روزگار معدن
نقش دولت و بورس در توسعه دانش‌بنیان ها
با توجه به رویارویی شرکت‌های دانش‌بنیان در کشور با مشکلی به نام کمبود سرمایه، بسیاری از مسئولان راه‌حل این مشکل را تامین مالی از طریق بورس می‌دانند که به گفته معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهوری، دولت هم در این میان نقش خود را برای توسعه این شرکت‌ها و ورود آنها به بورس به خوبی ایفا کرده است.
بومی‌سازی در بخش معدن
موضوع بومی‌سازی و اتکا به توانمندی‌های داخلی در جهان امروز، بیش از پیش مورد توجه قرار گرفته و بخش معدن کشورمان نیز استفاده از ظرفیت‌های داخلی در ساخت قطعات، تجهیزات و ماشین‌آلات و مواد اولیه را به عنوان ضرورتی جدی با رویکرد اشتغالزایی و کاهش ارزبری در دستورکار خود دارد.
تعادل
ایران مخالف تضعیف عراق است
رهبر معظم انقلاب اسلامی عصر روز (سه‌شنبه) در دیدار آقای مصطفی الکاظمی نخست‌وزیر عراق، روابط ایران و عراق را به پشتوانه اشتراکات فراوان تاریخی، مذهبی، فرهنگی و عادات و سنن به معنی واقعی کلمه برادرانه خواندند و تاکید کردند: «آنچه در روابط دوجانبه برای جمهوری اسلامی ایران بسیار حایز اهمیت است منافع، مصالح، امنیت، عزت، اقتدار منطقه‌ای و بهبود شرایط در عراق است.»

کارگزاری‌ها ملزم به راه‌اندازی مرکز داده پشتیبان هستند

مرکز نظارت بر امنیت اطلاعات بازار سرمایه به کارگزاری‌ها ابلاغ کرد تنها در صورت فعال‌سازی مرکز داده پشتیبان امکان بهره‌برداری از سامانه معاملاتی اختصاصی خود را خواهند داشت. پیش بینی می‌شود با راه‌اندازی این مرکز پشتیبان، اختلالات در سامانه آنلاین کارگزاری‌ها  همچنین سامانه معاملاتی بورس کاملا محدود شود.
صمت
تقویت بخش نظارتی اولویت شرایط کنونی است
رئیس مجلس شورای اسلامی هوشمندسازی، شفافیت، مردمی‌سازی و کارآمدسازی را اصول چهارگانه مجلس یازدهم دانست و بر اجرای این اصول تاکید کرد.رئیس و اعضای هیات تطبیق مصوبات دولت با قوانین عصر روز دوشنبه، ۳۰ تیر با محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی دیدار کردند.
تغییر مسیر الگوی حاکم بر اقتصاد به نفع «تولید صادراتی»
رئیس‌جمهوری بر حمایت دولت از صادرکنندگان تاکید و تنوع در صادرات کالاهای غیرنفتی را موجب کاهش آسیب‌پذیری اقتصاد کشور دانست.وی همچنین با اشاره به اینکه دولت با بسیج همه امکانات و ظرفیت‌ها، فضای بدون درآمدهای نفتی را در شرایط تحریمی و کرونا مدیریت کرده، افزود: در فضای بدون اتکا به درآمدهای نفتی، الگوی حاکم بر روابط سه ضلع تولید، صادرات و نفت به سود «تولید صادراتی» تغییر پیدا کرده است.
 
اخبار مرتبط
ارسال نظر