دنیای اقتصاد
نخست‌وزیر همسایه واسطه ایران و عربستان
نخست‌وزیر عراق در نخستین تور خارجی خود به عربستان و سپس ایران سفر می‌کند تا درباره آنچه رسانه‌ها میانجی‌گری میان تهران و ریاض می‌خوانند، به گفت‌وگو و رایزنی بپردازد. این سفر از منظر برقراری توازن و تنظیم روابط بغداد با جمهوری اسلامی و پادشاهی سعودی و همچنین احتمال انتقال پیام میان دو همسایه پرتنش عراق حائز اهمیت است.

طرح سوال از روحانی به جریان افتاد

همزمان با انصراف نمایندگان متقاضی استیضاح حسن روحانی، طرح سوال از رئیس‌جمهوری تقدیم هیات‌رئیسه مجلس شد؛ طرحی که تدوین آن پیش از طرح استیضاح رئیس‌جمهوری کلید خورد و حالا با ۱۹۶ امضا به هیات‌رئیسه مجلس ارائه شده و هیات‌رئیسه باید درباره آن تصمیم گیری کند.
روزگار معدن
بازار فولاد در محاصره دلالان
رشد قابل‌توجه قیمت محصولات فولادی و آهن‌آلات در ماه‌های گذشته خبرساز شده است. بسیاری از فعالان بازار اعتقاد دارند درحال‌حاضر، فولاد به کالایی سرمایه‌ای تبدیل‌شده، چراکه فعالیت‌های ساخت‌وساز با رکود روبه‌رو هستند و تقاضای قابل‌توجه فعلی برای خرید این محصولات عجیب است.
چراغ قرمز مجلس به خام‌ فروشی
نقش مجلس در حوزه معدن بسیار مهم است؛ بنابراین نماینده‌ها برای پرکردن خلأهای بخش معدن نقش مهمی دارند و باید در کنار معدنکاران حضور فعالی داشته باشندبه‌طور مثال در قانون برنامه ششم درباره تشکیل شورای معادن در استان‌ها صحبت شده است؛ چراکه تصویب این قانون می‌توانست نقش مهمی برای حل موضوعات مختلف معدن و ‌حمایت از معدنکاران داشته و راهگشای بسیاری از مشکلات بخش معدن باشدیکی از مواردی که باید مورد توجه قرار بگیرد لزوم دوری از خام‌فروشی است.
تعادل
4 روز فرصت برای تعهدات ارزی
بانک مرکزی اعلام کرده که با تایید درخواست تخصیص ارز ثبت سفارش متقاضیان موافقت کرده و متقاضیان تا 7 مرداد مهلت دارند که برای تامین ارز اقدام کنند. همچنین امکان استفاده از پروانه‌های صادراتی تا تاریخ مذکور تمدید شده و باید نسبت به تامین ارز و ترخیص کالا اقدام کنند
اصلاحات در نظام بانکی
الگوی مناسب اصلاحات در نظام بانکی باید در محورهای مختلف حاکمیتی، ساختاری، مالی، توسعه سرمایه انسانی و فناوری و تحول دیجیتالی تدوین و تصویب و با اجماع ملی اجرایی شوددر چند دهه اخیر همواره اصلاحات نظام بانکی جزو برنامه‌‌های اعلامی دولت‌ها بوده و در رسانه ­ها هم مطرح شده است. علاوه بر اعلام برنامه دولت‌ها، در چند سال اخیر پیش‌نویس قانون جدید بانکداری نیز تدوین و از صاحب‌نظران و کارشناسان و مدیران بانکی نظرخواهی شده است و احتمال اینکه در دوره جدید مجلس شورای اسلامی مطرح و حتی تصویب شود، زیاد است.
صمت
افزایش نرخ دلار تا کجا ادامه دارد؟
به نظر می‌رسد که این روزها دیگر، دلار نیست که لیدر بازارهای دیگر برای رشد قیمت‌ها شده باشد، بلکه این بازار سرمایه است که بازارهای موازی را به سمت خود می‌کشاند.آن‌قدر میزان سود در بورس ایران در فصل اول سال بالا بوده که بازارهای دیگر به فکر جبران عقب‌ماندگی خود افتاده‌اند و برای همین در چند ماه اخیر شاهد رشد نرخ ارز، طلا و مسکن بوده‌ایم
فرصتی برای احیای صنایع‌معدنی
کشور ما از ذخایر غنی معدنی و منابع انرژی برخوردار است و صنایع‌معدنی نیز بر پایه بهره‌گیری از این ظرفیت‌ها بنا شده‌اند. از آنجاکه بخش عمده‌ای از مواد اولیه مورد نیاز برای تولید محصولات این صنایع در کشور وجود دارد، باید اقرار کرد که فعالیت صنایع‌معدنی در کشور ما با توجیه اقتصادی همراه است.
 
اخبار مرتبط
ارسال نظر