دنیای اقتصاد
توضیحات موسوی درباره توافق با چین
سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به گمانه‌زنی‌های رسانه‌ای و شایعات گسترده مطرح شده‌ درباره توافق احتمالی ۲۵ ساله تهران و پکن در محافل خبری گفت: « فعلا پیش‌نویس یک سند راهبردی را با چینی‌ها آماده کرده‌ایم و در حال رایزنی با طرف مقابل هستیم و هیچ چیزی هنوز نهایی نشده است. با مذاکره درخصوص این سند با چین نشان می‌دهیم که یک رابطه استراتژیک با چین داریم و این سند یک افق ۲۵ ساله را با چین ترسیم می‌کند.»

تدوین طرح عدم کفایت رئیس‌جمهور

حضور مجلس یازدهمی‌ها در این دوره از مجلس شورای اسلامی به دو ماه نرسیده اما دو طرح نظارتی درباره رئیس‌جمهوری در آن به جریان افتاده است. علاوه بر آنکه برخی نمایندگان طرح سوال از رئیس‌جمهور را با ۲۰۰ امضا تدوین کرده‌اند، طرحی برای «عدم کفایت رئیس‌جمهوری» نیز تدوین کرده و به دنبال تقدیم آن به هیات‌رئیسه مجلس هستند.
روزگار معدن

درآمدزایی معادن از نگاهی دیگر

گردشگری معدن از بهترین فعالیت‌های ژئوتوریسمی به‌شمار می‌رود زیرا که این بازدید شما را با ناشناخته‌هایی از دل زمین، کانی‌ها و سنگ‌های گران‌بها، فعالیت‌های معدنکاران و میراث تاریخی آشنا کرده و قابلیت تبدیل یک معدن به‌مقصدی برای بازدید گردشگران و کسب درآمد پایدار از آن را به‌وجود می‌آورد، چند سالی است که بحث ورود این صنعت به ایران مطرح و حتی معادنی نیز برای این کار تعیین شده است.
برنامه‌ریزی برای بازگشت بیش از ۴ هزار معدن به چرخه تولید
آمارهای وزارت صنعت، معدن و تجارت گویای وجود حدود چهار هزار و ۴۰۰ معدن راکد و غیرفعال در سطح کشور است که فعال‌سازی آنها علاوه بر ارزش اقتصادی، امکان ایجاد اشتغال‌آفرینی در مناطق کمتر برخوردار را نیز فراهم می‌کند.در حال حاضر ۱۰ هزار و ۶۰۰ معدن در سطح کشور دارای پروانه بهره‌برداری است و از این بین حدود پنج هزار و ۶۰۰ معدن فعال و بقیه راکد است.
تعادل
افزایش3 درصدی نرخ سود برای سپرده بلندمدت
 بانک مرکزی با افزایش انتشار گواهی سپرده عام ۱۸ درصدی توسط بانک‌ها، موافقت کرد.پیرو مکاتبات پیشین این بانک با شبکه بانکی درخصوص سقف انتشار اوراق گواهی سپرده مدت دار، ویژه سرمایه‌گذاری (عام) بانک‌ها در سال جاری براساس تصمیمات متخذه در این بانک، با افزایش سقف انتشار اوراق یاد شده، علاوه بر سقف تعیین شده قبلی موافقت به عمل آمده است.
افزایش 14 درصدی نرخ دلار و 37 درصدی سکه در یک‌سال
مقایسه خلاصه وضعیت قیمت در بازارها طی ۲ ماهه نخست سال ۹۸ و ۹۹ نشان می‌دهد که میانگین نرخ خرید هر دلار در بازار آزاد از ۱۴هزار و ۱۰۰تومان به ۱۶هزار و ۱۰۰تومان افزایش یافته که رشدی ۱۳.۹ درصدی داشته است. طی مدت زمان مشابه هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید نیز از ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان به ۶ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان رسیده که ۳۶.۲ درصد رشد را نشان می‌دهد. این آمار برای هر قطعه سکه طرح قدیم نیز حکایت از رشدی ۳۷.۴ درصدی دارد.
صمت
ثبات نرخ ارز لازمه توسعه صنایع
مدیر عامل فولاد غرب آسیا گفت : رشد نرخ دلار، صنایع فولادی را از جنبه‌های گوناگونی تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. نخست آنکه برخی از قطعات و تجهیزات مورد استفاده در این واحدها از طریق واردات تامین می‌شود؛ بنابراین طبیعی است که با رشد نرخ ارز، قیمت خرید این تجهیزات نیز به مراتب بیشتر می‌شوددر همین حال، برخی نهاده‌های تولید به‌طور غیرمستقیم از افزایش نرخ ارز، تاثیر می‌گیرند. یعنی ماده اولیه یا قطعه‌ای در داخل کشور تولید می‌شود، اما در ساخت آن از برخی مواد افزودنی وارداتی استفاده می‌کنند.
معضل افزایش قیمت ماشین‌آلات
با توجه به افزایش قیمت دلار می‌توان گفت مانعی جدی برای فعالیت معدن شکل می‌گیرد که به راحتی هم حل نمی‌شود. این در حالی است که بانک مرکزی هم به‌راحتی ارز در اختیار فعالان اقتصادی قرار نمی‌دهد و این مسئله کار را برای معدنکاران دشوارتر می‌کند.
 
اخبار مرتبط
ارسال نظر