دنیای اقتصاد

سند همکاری با چین محرمانه نیست

علی ربیعی، سخنگوی دولت اعلام کرد که درباره سند همکاری ۲۵ ساله با چین هیچ چیز محرمانه و مخفیانه‌ای وجود ندارد؛ سندی که پیش‌نویس آن روز سه‌شنبه سوم تیر ماه به تصویب هیات دولت رسید و حسن روحانی، وزیرخارجه خود محمدجواد ظریف را مامور پیشبرد این برنامه کرد. محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور سابق و عضو مجمع تشخیص مصلحت‌نظام بدون نام بردن از این سند، نسبت به قراردادی که به گفته او «مخفیانه با طرف‌های خارجی منعقد شود و برخلاف منافع کشور و ملت باشد» هشدار داد.

آخرین مهلت صادرکنندگان برای بازگشت ارز

علی ربیعی، سخنگوی دولت از عدم بازگشت ۲۷ میلیارد دلار ارز به کشور از سال ۹۷ تاکنون خبر داد و گفت: صادرکنندگانی که برای بازگشت ارز از صادرات اقدام نکرده‌اند ،کارت بازرگانی آنها تا پایان تیرماه ۹۹ در صورت عمل نکردن به تعهدهای ارزی باطل می‌شود. او در عین حال گفت البته واحدهای تولیدی از این اقدام مستثنی هستند و این اقدام مشمول اشخاصی است که هیچ بازپرداخت ارزی از صادرات خود نداشتند.
روزگار معدن
فراز و فرود بازارهای جهانی فولاد
آخرین قیمت سنگ آهن وارداتی خلوص ۶۲درصد هفته گذشته در چین ۱۰۰.۴۵ دلار هر تن خشک سی‌اف‌آر ثبت شد که نسبت به یک هفته قبل حدود ۴ دلار افت داشت.در بازار صادرات ایران، قیمت سنگ آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد هفته گذشته از ۶۱.۴ دلار به ۵۸.۹ دلار هر تن فوب رسید.سنگ آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز از ۵۹.۳ دلار به ۵۶.۸ دلار هر تن فوب کاهش یافت.
بهره‌برداری از ۱۱ هزار معدن
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با تشریح عملکرد ۳ ماهه وزارتخانه متبوعش افزایش تاب‌آوری تولیدی و حرکت بر مبنای اقتصادمقاومتی را از جمله برنامه‌های وزارت صنعت، معدن و تجارت دانست و گفت: رشد منفی تولید خودرو بعد از ۸سال مثبت شده و بازار را هم بر اساس اصل فراوانی تنظیم خواهیم کرد.
تعادل
دستور رییس‌جمهور برای تشویق صادرکنندگان متعهد ارزی
رییس‌جمهوری گفت: دولت با تفکیک کسانی که به قصد سوداگری و منفعت‌طلبی از عرضه ارز حاصل از صادرات در موعد مقرر و طبق ضوابط خودداری کرده‌اند، با همکاری مراجع قضایی این افراد را مورد پیگرد قرار خواهد داد و در عین حال برای کسانی که در موعد مقرر نسبت به تعهد خود عمل می‌کنند مشوق‌ها و امتیازات ویژه در نظر خواهد گرفت.
بازنگری در قانون فعلی مالیات بر خانه‌های خالی
اجرایی شدن مالیات بر خانه‌های خالی جز اثر روانی بسیار کوتاه‌مدت، اثر چندانی در عرضه و بهبود بازار مسکن نخواهد داشت و لازم است اقدامات مکمل آن نیز توسط سیاست‌گذار در نظر گرفته شود.پدیده خانه خالی یکی از واقعیت‌های اقتصادی کشور است که منعکس‌کننده عوامل متعدد اقتصادی از جمله رشد دایمی قیمت‌ها، تقاضای سرمایه‌ای مسکن برای پوشش تورم، استاندارد نبودن ساخت و غیره است. در نتیجه ماهیت این پدیده باید پیش از هر ایده سیاستگذاری به‌طور دقیق تحلیل شود.
صمت
مسکن یکمی‌ها تا پایان دولت خانه‌دار می‌شوند
رئیس‌جمهوری تامین مسکن نیازمندان واقعی که در طرح مسکن یکم ثبت نام کرده و پول واریز کرده‌اند را اولویت اول و اصلی دولت خواند و گفت: حدود ۳۳۰ هزار نفر در این طرح سرمایه‌گذاری کرده‌اند که تلاش می‌کنیم تا پایان این دولت، آنها صاحب مسکن مناسب شوند.
همه دستگاه‌ها موظف به رفع موانع صادراتی شدند
معاون اول رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه صادرات غیرنفتی به منظور تامین ارزمورد نیاز کشور و افزایش تولید داخلی و اشتغالزایی اولویت اصلی اقتصاد است، گفت: همه دستگاه‌های دولتی، عمومی و بخش خصوصی باید برای رفع موانع و توسعه صادرات غیرنفتی در سال ۹۹ تلاش کنند.
 
اخبار مرتبط
ارسال نظر