دنیای اقتصاد

روز آغاز مجلس یازدهم

موعد آغاز به کار مجلس یازدهم فرا رسید؛ مجلسی که با مشارکت ۵/ ۴۲ درصدی واجدین شرایط در انتخابات دوم اسفندماه سال گذشته، امروز رسما تشکیل شد. امروز چهارشنبه هفتم خردادماه، نخستین روزی است که ۲۷۶ منتخب راه یافته به مجلس در مرحله اول انتخابات، فعالیت پارلمانی رسمی خود را به‌عنوان نماینده مجلس یازدهم، آغاز می‌کنند و سران قوا و مسوولان لشکری و کشوری در مراسم افتتاحیه مهمان آنان هستند.

مادورو: کشتی ایرانی فورچون نماد شجاعت ایران و ونزوئلا است

در پی ورود دومین نفتکش ایرانی به سواحل ونزوئلا، نیکلاس مادورو با انتشار تصاویری اظهاراتی را درباره روابط تهران-کاراکاس مطرح کرد. رئیس‌جمهور ونزوئلا در پیامی توییتری درباره این کشتی نوشت: فورچون روز دوشنبه ۲۵ مه [۵خرداد] به نماد آزادی و شجاعت دو ملت ونزوئلا و ایران تبدیل شد.
روزگار معدن
تامین مالی معادن کوچک با ورود به بورس
ورود هر کسب‌و‌کاری به بورس منجر‌به شفاف‌سازی معاملات و حذف دلالان می‌شود. درواقع ساز‌و‌کارهای بورس باعث می‌شود تا تولید‌کننده و مصرف‌کننده به راحتی و بدون حضور واسطه‌ها نیازهای خود را تامین کنند.بخش معدن و صنایع معدنی نیز یکی از بخش‌های پرطرفدار بورس است به طوری که در سال‌های اخیر سهام شرکت‌های معدنی مورد استقبال سهامداران قرار گرفته است. حال نوبت به حضور معادن کوچک و متوسط در بورس رسیده است، اتفاقی که می‌تواند تامین مالی برای آنها را آسان کرده و منجربه توسعه بخش معدن شود.

اهمیت سازمان زمین‌شناسی در اکتشاف

کشورهای توسعه‌یافته بر حاکمیت سازمان زمین‌شناسی واقف هستند، به آن اهمیت زیادی می‌دهند و بودجه خوبی را برای این نهاد در نظر می‌گیرند.این سازمان در ایران نیز ۶۰ سال قدمت دارد و امروز حدود ۱۰۰۰ نیروی متخصص و تحصیلکرده را در خود جای‌ داده است. سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات معدنی آنقدر شایسته عمل کرده که در خارج از کشور هم از منابع علمی آن بهره می‌برند.
تعادل
نرخ تورم یک سال آینده ۲۲ درصد اعلام شد
بانک مرکزی طی بیانیه‌ای، چارچوب هدف‌گذاری نرخ تورم را اعلام و بر این اساس، هدف نرخ تورم خود را برای بازه زمانی یک‌ساله ۲۲ درصد با دامنه مثبت و منفی دو واحد درصد تعیین کرد. رییس کل بانک مرکزی حدود ۱۰ روز پیش از آمادگی این بانک برای اجرای هدف‌گذاری تورم خبر داد که در قالب این سیاست، قطب نمای اصلی سیاست‌های پولی و ارزی بانک مرکزی، «تورم هدف» خواهد بود و برای رسیدن به آن، از ابزار مدیریت نرخ سود در بازار باز استفاده خواهد شد.
توضیح سازمان خصوصی‌سازی درباره مراجعه دارندگان سهام 
 سهامدارانی که قصد فروش ۳۰ درصد از سهام خود را دارند ابتدا باید در سامانه سهام عدالت روش مستقیم را انتخاب و سپس جهت فروش به شعب بانکی که شماره شبای آن حساب را در سامانه معرفی کرده‌اند مراجعه کنند و با تکمیل فرم‌های مربوط نسبت به تکمیل سفارش فروش ۳۰ درصد از سهام عدالت خود و تعهد نامه مربوطه اقدام نمایند.
صمت
تسهیل صادرات پیش‌شرط توسعه
کشور ما از ظرفیت‌های ویژه‌ای برای توسعه صنایع معدنی و فلزی و به‌ویژه صنعت فولادبرخوردار است. وجود منابع غنی معدنی و ذخایر عظیم انرژی را باید از مهم‌ترین ظرفیت‌هایی دانست که زمینه رشد و توسعه صنعت فولاد را در کشور فراهم کرده است.جایگاه استراتژیک صنعت فولاد و تاثیری که بر توسعه اقتصادی کشور دارد موجب شده این صنعت بیش از سایر صنایع مورد توجه قرار گیرد و نقش اثرگذاری در طرح‌های توسعه‌ای کشور داشته باشد.
تکمیل پروژه‌های توسعه‌ای در دستورکار
رئیس‌جمهوری در چند روز گذشته طی تماس تلفنی با وزیران کشور، نفت‌، نیرو، راه‌وشهرسازی، ارتباطات‌و فناوری اطلاعات و رئیس کل بانک مرکزی در جریان آخرین اقدامات انجام شده در بخش‌های مختلف قرار گرفت و دستورات لازم در هر بخش را صادر کرد.
 
اخبار مرتبط
ارسال نظر