دنیای اقتصاد

دو توصیه رهبری به ستاد ملی مبارزه با کرونا

رهبر انقلاب در ارتباط تصویری با ستاد ملی مبارزه با کرونا بر دو نکته تاکید کردند: «اهمیت دادن به شبکه بهداشتی درمانی» و «بررسی‌های دقیق درباره بسته بودن یا نبودن مساجد و مراکز دعا.»حضرت آیت‌الله خامنه‌ای  تاکید کردند: «بنده هیچ پیشنهادی در این‌باره ارائه نمی‌کنم و تابع نظر و تشخیص کارشناسی ستاد ملی مبارزه با کرونا هستم؛ اما باید توجه داشت که عبادات و توسل به‌خصوص در ماه رمضان و شب‌های قدر جزو نیازهای اساسی و حتمی مردم است.»

راه‌اندازی خط نورد ۲۰۰ هزار تنی در فروردین سال آینده
شرکت فولاد غرب آسیا در راستای اجرای طرح‌های توسعه‌ای شرکت، ایجاد یک خط نورد با ظرفیت تولید سالانه ۲۰۰هزار تن در برنامه دارد که با راه‌اندازی آن برای ۲۰۰ نفر اشتغال‌زایی مستقیم صورت می‌گیرد. یکی از محصولات عمده مورد تقاضای بازار مصرف داخلی که از موقعیت بسیار مناسب صادراتی نیز برخوردار است، ورق‌های تولید شده در نورد سرد است که این نوع ورق در صنایع زیر‌بنایی کاربردهای فراوان دارد.
روزگار معدن
آزمون بزرگ تازه واردهای بورسی
در ۶ماه گذشته بورس با رشد قابل ملاحظه‌ای همراه شده که بخشی از آن تحت‌تاثیر تورم رشد ارز بوده است، اما در ماه‌های اخیر با وجود اینکه قیمت ارز نوسان چندانی نداشته رشد بورس همچنان ادامه‌دار بوده، به طوری که تا مرز یک‌میلیون بدون تعدیل رشد کرده است و این احتمال را تقویت می‌کند که بورس در روزهای آینده افت شدیدی را تجربه کند.
کدام کشورها در حذف صفر موفق عمل کرده‌اند؟
از کشورهای همسایه می‌توان به ترکیه در سال ۲۰۰۵ و جمهوری آذربایجان در سال ۲۰۰۶ اشاره کرد که هر کدام یک بار صفر پول‌های خود را حذف کردند. اتفاق خوب برای این کشورها آن بود که قبل از بحران اقتصادی ۲۰۰۸ دست به این تغییر زدند چراکه اگر قرار بود بدون حذف صفر وارد بحران اقتصادی جهان شوند، به‌شدت ضربه می‌خوردند.

تعادل
جهانگیری: استفاده از منابع بانک مرکزی برای کسری بودجه خط قرمز است
معاون اول رییس‌جمهور با تأکید بر اهمیت جایگاه نظام بانکی و به ویژه بانک مرکزی در اقتصاد کشور گفت: بانک مرکزی نقش محوری و تعیین‌کننده در برنامه‌های اقتصادی کشور دارد و مدیران این بانک در جلسات تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری‌های اقتصادی حضوری موثر دارند.
اختلاف‌نظر دولت و دیوان محاسبات بررسی شد
 سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: اختلاف‌نظر دولت و دیوان محاسبات درباره گزارش تفریغ بودجه ۹۷ و میزان ارز یارانه‌ای با حضور عادل آذر در نشست این کمیسیون بررسی شد. خدابخشی تاکید کرد: امروز مقرر شد، دولت نظر و آمار نهایی خود را در این مورد هرچه سریع‌تر به مجلس اعلام کند، در غیر این صورت گزارش دیوان محاسبات مورد توافق و تایید مجلس شورای اسلامی قرار خواهد گرفت.
صمت
فقط ۲۵ درصد تولید را صادر کنید
معاون معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت طی نامه‌ای تولیدکنندگان فولادی را ملزم به کاهش صادرات در امسال کرده و اعلام کرده است که می‌توانند برای ۲۵ درصد تولید خود برای صادرات برنامه‌ریزی کرده و برای باقیمانده تولیدات آنها، در کارگروه تنظیم بازار تصمیم‌گیری خواهد شد.
اقتصاد بی‌وزنی یا دانش‌بنیان
اقتصاد بر پایه دانش یا اقتصاد دانش‌بنیان را با تعاریف مختلفی بیان می‌کنند، اما به‌طور کلی به روشی از تولید که برای خلق ثروت از دانش استفاده شود و سرمایه‌های به‌کار گرفته شده در صنایع با محوریت علم و فناوری باشد را اقتصاد دانش‌بنیان می‌نامند.در این نوع اقتصاد، کلید اصلی رشد اقتصادی، مبتنی بر دانش و علم و فناوری است.
 
اخبار مرتبط
ارسال نظر