دنیای اقتصاد
حمایت از تولید فقط به معنای تزریق نقدینگی نیست
حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح روز چهارشنبه به مناسبت هفته کار و کارگر، در ارتباط تصویری مستقیم و ۳ ساعته با هفت مجموعه تولیدی ضمن تاکید بر نقش و اهمیت جایگاه کارگر و وظایف متقابل کارگر و کارفرما در افزایش کمّی و کیفی تولید و ایجاد ثروت در یک اقتصاد سالم، به بیان نکاتی درخصوص علت نام‌گذاری امسال به‌عنوان سال جهش تولید و الزامات تحقق این شعار و بخش‌هایی که باید بر آنها تمرکز ویژه شود، پرداختند و وظایف مسوولان در این عرصه را بیان کردند.
اولتیماتوم روحانی به سران ۱‌+‌۴
حسن روحانی دیروز در نشست کابینه از نامه هشدا‌رآمیز ایران به سران ۱+۴ در صورت بازگشت تحریم‌های تسلیحاتی ایران در پاییز امسال خبر داد. رئیس‌جمهور در این زمینه گفت: «لغو تحریم تسلیحاتی، جزو لاینفک برجام است. اگر تحریم تسلیحاتی روزی بخواهد تحت هر عنوان با هر بیان و با هر مکانیزمی برگردد، پاسخ ما همانی است که من در نامه‌ای به سران ۱+۴ در پاراگراف آخر نوشتم .»
روزگار معدن
انجام بیش از ۱۵۰ عنوان پروژه و پیمایش زمین شناسی مهندسی و مخاطرات طبیعی
در سال گذشته(۱۳۹۸) بیش از ۱۵۰ عنوان پروژه و پیمایش زمین شناسی مهندسی و مخاطرات طبیعی در حوزه زمین لرزه، فرونشست، سیل، گرد و غبار و زمین لغزش توسط سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در کشور به انجام رسید.سال ۱۳۹۸ مصادف با شصتمین سالگرد تاسیس سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور بوده است.
رونق بازار سرمایه با حذف ۴ صفر از پول ملی
درحالی مجلس بر کلیات لایحه حذف ۴ صفر از پول ملی مهر تایید زد که مخالفان این لایحه معتقدند شرایط حاکم بر اقتصاد ظرفیت تحمل آن را ندارد و ابتدا باید از بحران تورم افسار گسیخته و کرونا عبور کنیم.در این بین مسئولان تالارشیشه‌ای از این تغییر استقبال کردند به طوری که علی صحرایی، مدیرعامل شرکت بورس تهران تاثیر حذف ۴صفر از پول ملی در بازار سرمایه را مثبت ارزیابی کرد.
تعادل
نایب‌رییس مجلس: دهک‌های پایین فاقد سهام عدالت باید شناسایی شوند
نایب‌رییس اول مجلس گفت: وزارت کار برای افرادی از دهک‌های پایین جامعه که نتوانسته‌اند سهام عدالت دریافت کنند، فایل جداگانه‌ای باز کرده، آنها را شناسایی و تلاش کند تا به طریقی به این افراد کمک کند.
صدور میلیون‌ها کد بورسی از شنبه به مدت یک ماه
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با بیان اینکه سود بلندمدت بورس از همه بازارها بیشتر و میانگین چند سال اخیر آن ۳۲ درصد بوده است، گفت: قرار است از شنبه به مدت یک ماه، میلیون‌ها کد بورسی صادر شود.             علی آقامحمدی با بیان اینکه سال گذشته فقط ۶۸۰ هزار کد بورسی صادر شد افزود: قرار است از شنبه به مدت یک ماه، میلیون‌ها کد بورسی صادر شود و زیرساخت‌های آن برای دریافت غیر حضوری کد بورسی به وسیله سهامداران انجام شده است.
صمت
بازگشت سود ۱۸ درصدی
بانک‌ها از هفته آینده انتشار اوراق گواهی سپرده ۱۸ درصدی را در دستورکار قرار خواهند داد.انتشار این اوراق، پس از تصمیم کاهش نرخ سود سپرده‌های یک‌ساله به ۱۵ درصد صورت می‌گیرد. کارشناسان معتقدند انتشار این اوراق‌ برای تعادل‌بخشی به منابع بلندمدت بانک‌ها بوده است؛ حال آنکه بانک‌ها با حضور در بازار بین بانکی با نرخ سود پایین‌تر نیاز کوتاه‌مدت خود را تامین می‌کنند.
بورس در استراحتگاه
بازار سهام معاملات چهارشنبه را با اصلاح 27/ 0 درصدی شاخص اصلی پشت‌سر گذاشت. این اولین افت شاخص در 22 روز کاری گذشته است. فشار عرضه‌ای که از میانه معاملات سه‌شنبه بر کل بازار حکمفرما شد، دیروز با شدت بیشتری ادامه یافت و قیمت تعداد بیشتری از سهم‌ها را به محدوده منفی کشاند. البته روند قیمت درسهام مختلف یکسان نبود.
 
اخبار مرتبط
ارسال نظر