دنیای اقتصاد
آخرین گمانه‌ها از کرسی ریاست پارلمان
کمتر از یک ماه به آغاز به کار مجلس یازدهم باقی مانده و هنوز گروه‌های مختلف اصولگرای راه یافته به این دوره از پارلمان، نتوانسته‌اند بر سر کرسی‌های هیات‌رئیسه مجلس به ویژه «ریاست» به وحدت دست یابند. گرچه محمدباقر قالیباف، رای نخست تهران در مجلس یازدهم حالا قصد دارد رویای ناکام ریاست‌جمهوری را با ریاست مجلس محقق کند، اما با رقابت درون جریانی موجود میان اصولگرایان پیروز در انتخابات، او برای رسیدن به این کرسی، با رقبای جدی و رقابتی سخت روبه‌رو است.

تکذیب بازگشایی صحن‌‌های حرم امام رضا(ع)

مدیر مرکز ارتباطات و رسانه آستان قدس رضوی ضمن رد شایعه بازگشایی صحن‌های حرم در شب‌های قدر گفت: برای بازگشایی صحن‌های حرم در شب‌های قدر ابلاغیه‌ای از سوی ستاد به ما اعلام نشده است. مهدی رضوی‌کیا اظهار کرد: بازگشایی حرم یا بازگشایی صحن‌های حرم توسط ستاد ملی مبارزه با کرونا تصمیم‌گیری می‌شود. وی درخصوص احتمال بازگشایی صحن‌های حرم در شب‌های قدر نیز گفت: تصمیم با ستاد است و ما منتظر تصمیم آنها هستیم ،هر تصمیمی هم گرفته شود آستان قدس آمادگی کامل برای اجرای آن را دارد.
روزگار معدن
صادرات فولاد در وضعیت اورژانسی
هفته گذشته انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در نامه‌ای خطاب به رضا رحمانی، وزیر صنعت، معدن و تجارت نسبت به کاهش صادرات فولاد کشور، اعلام خطر کرد.تولیدکنندگان فولاد در این نامه، به کاهش قیمت و میزان صادرات نفت و مشتقات آن در امسال اشاره و تاکید کرده‌اند که صنایع معدنی و به‌ویژه فولاد می‌توانند تاثیر بسزایی در تامین ارز برای کشور داشته باشند.
قیمت طلا پایین آمد
قیمت طلا در معاملات روز سه شنبه بازار جهانی در واکنش به تسهیل محدودیتهای قرنطینه در برخی از کشورها که تقاضا برای خرید این فلز به عنوان دارایی امن را ضعیف کرد، کاهش یافت.
تعادل
بازگشت تومان و قِران به واحد پول ملی ایران پس از ۹۱ سال
بررسی لایحه اصلاح قانون پولی و بانکی کشور در دستور کار جلسه علنی روز دوشنبه 15 اردیبهشت 99 مجلس شورای اسلامی قرار گرفت. ماده واحده تبدیل واحد و پول ملی از ریال به تومان و حذف 4 صفر در مجلس تصویب شد. یعنی هر ۱۰ هزار ریال فعلی برابر با یک تومان جدید می‌شود. همچنین واحد اضافه پول نیز قران تعیین شده و هر تومان جدید برابر با ۱۰۰ قِران خواهد بود. البته روند اجرای این پروسه تدریجی بوده و پیش‌بینی می‌شود ظرف دو تا ۵ سال به صورت کامل اجرایی شود.
تحولات تجارت بین‌المللی در سال ۲۰۲۰
کاهش تقاضای جهانی، ظهور افراد ملی‌گرا و در نهایت شیوع ویروس کرونا از جمله عوامل کاهش ۱۳ تا ۳۲ درصدی حجم تجارت جهانی است.گزارش سازمان‌های بین‌المللی طی سال‌های اخیر حکایت از ایجاد تله رشد اقتصادی پایین با همراهی کاهش رشد تجارت جهانی دارد. متوسط رشد اقتصادی جهان در سال‌های بین ۲۰۰۷-۱۹۹۵ حدود ۴ درصد بوده که طی سال‌های بعد از آن شکاف رشد اقتصادی افزایش یافته است.
صمت
گرانفروشی و فروش کالای بدون شناسه، ممنوع!
در دنیای فناوری و تجارت امروز خریدهای اینترنتی دارای مزایای بسیاری است اما بدون عیب هم نیست. برخی مشتریان سایت‌های فروش آنلاین می‌گویند نرخ فروش لوازم خانگی در بعضی فروشگاه‌های آنلاین بسیار بیشتر از عرف بازار است. از قرار معمول نیمه‌بسته بودن مغازه‌ها و فروشگاه‌های لوازم‌خانگی، زمینه را برای گرانفروشی برخی از این فروشگاه‌ها فراهم کرده است.
کلاف سردرگم فولاد
ابطال مکرر معاملات فولاد و محصولات آن در بورس کالا در چند هفته گذشته خبرساز شده است. گویی سیاست‌گذاران در مجموعه وزارت صنعت، معدن و تجارت به‌دنبال آن هستند که با این اقدام به بازار فولاد سر و سامانی ببخشند.در این میان، مسئولان معتقدند دولت یارانه قابل‌توجهی برای تولید فولاد در کشور پرداخت می‌کند.
 
اخبار مرتبط
ارسال نظر