۲۴ مهر، بزرگداشت ملی پارالمپیک
روز ملی پارالمپیک هر سال ۲۴ مهر در ایران گرامی داشته می‌شود و در هفته پارالمپیک برنامه های مختلفی با حضور جانبازان و ورشکاران معلول کشور برگزار می‌شود.بازی‌های پارالمپیک یک شاخه از بازی‌های المپیک است که افراد دارای معلولیت جسمی و یا ذهنی در آن شرکت می‌کنند، ورزشکاران پارالمپیک به درستی ثابت کردند معلولیت محدودیت به‌حساب نمی‌آید.
نخستین دوره روز و هفته پارالمپیک در ایران، در سال ۱۳۸۲ با حضور ۳۰۰ ورزشکار و فقط در استان تهران برگزار شد. سپس این برنامه توسعه داده شد و با کسب موفقیت ورزشکاران ایرانی در رقابت‌های پارالمپیک شورای عالی فرهنگ در سال ۱۳۹۴ با درخواست کمیته ملی پارالمپیک برای ثبت ۲۴ مهرماه هر سال به عنوان روز ملی پارالمپیک موافقت کرد.
ستاد برگزاری روز و هفته ملی پارالمپیک "تحرک، توانمندی و افتخارآفرینی" را شعار هفته ملی پارالمپیک اعلام کرد.این مسابقات از سال ۱۹۶۰ تاکنون هر چهار سال یک‌بار به‌طور منظم برگزار شده و از سال ۱۹۸۸ پس از برگزاری مسابقات المپیک و در همان شهری که المپیک میزبانی می‌شده، انجام می‌شود. کمیته بین‌المللی پارالمپیک(آی‌پی‌سی)نهاد برگزارکننده این مسابقات است. واژه پارالمپیک ترکیبی از پیشوند یونانی پا را (παρά) به معنای «همراه» و «کنار» و واژه المپیک است.
 
اخبار مرتبط
ارسال نظر