دنیای اقتصاد 

توافق ایران و چین و مرگ فشار‌حداکثری

توافق‌نامه جامع همکاری استراتژیک بین ایران و چین می‌تواند ضامن منافع دو کشور در حوزه‌های اقتصادی، منافع ملی و سیاسی باشد؛ این توافق از آن جهت برای ایران مناسب خواهد بود که میلیاردها دلار سرمایه‌گذاری لازم برای توسعه زیرساخت‌ها را فراهم می‌کند و از سوی دیگر مانع از سیاست‌های منطقه‌ای تهران نیز نخواهد شد.به‌علاوه ایران از زیر فشار واشنگتن خارج می‌شود و می‌تواند در عرصه بین‌المللی نیز نقش پررنگ‌تری ایفا کند.

کاهش چشمگیر درآمد نفتی

حسن روحانی رئیس‌جمهور با اشاره به تحمیل تحریم‌های شدید به کشور از سوی دشمنان، از کاهش شدید درآمدهای نفتی کشور از سال گذشته خبر داد. او روز گذشته در آیین آغاز رسمی سال تحصیلی ۱۴۰۰- ۱۳۹۹ دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی و فناوری کشورکه به‌صورت مجازی برگزار شد، گفت: این یک واقعیت مهم است که درآمدهای نفتی کشور که در سال ۱۳۹۰ بیش از ۱۲۰ میلیارد دلار بود در سال گذشته به اندکی بیش از ۲۰ میلیارد دلار کاهش یافته است و این نشان می‌دهد که جامعه ما با چه مشکلاتی روبه‌رو است.
روزگار معدن
وضعیت تقاضای فولاد جهان
بحران کرونا علاوه بر تبعات فاجعه‌بار برای سلامت عمومی، بحران عظیمی نیز برای اقتصاد دنیا ایجاد کرد. در نتیجه بحران کرونا، بسیاری از صنایع وارد رکود شدند و اگرچه زمین‌لرزه شدید اقتصادی ناشی از کرونا بیشتر در بخش خدمات نظیر گردشگری و خطوط هوایی احساس شد اما صنعت فولاد دنیا نیز تحت تأثیر شیوع ویروس کووید-۱۹ قرار گرفت.
فرصت تحریم برای معدن
طبیعی است که باتوجه به شرایط جغرافیایی و اقلیمی که کشور ما دارد، معادن از انرژی‌های دیگر مثل مواد نفتی اهمیت کمتری نداشته باشند و آنها هم مثل نفت مهم باشند.باتوجه به اینکه صدور گواهی کشف و پروانه بهره‌برداری معادن در سال گذشته افزایش پیدا کرد، می‌توان گفت فعالیت معدنی درصد قابل‌توجهی نسبت به سال‌های قبل در مدت مشابه رشد داشته است.
تعادل 
کارفرمایان موظف به اعمال مصوبه جدید حق ‌مسکن هستند
حق مسکن ۳۰۰ هزار تومانی باید از این ماه در دستمزد شاغلان مشمول قانون کار اعمال و علاوه‌ بر آن، ۴۰۰ هزار تومان معوقه تیر و مرداد نیز پرداخت شود.
مجلس رشد کاذب و نزول ناگهانی بازار بورس را بررسی کرد
سخنگوی هیات رییسه مجلس شورای اسلامی از بررسی دلایل نابسامانی بازار ارز و بورس و راهکارهای کارشناسی برای ساماندهی مسائل اقتصادی در جلسه غیرعلنی امروز این مجلس خبر داد.
صمت
واردات از آنچه تصور می‌کنیم به ما نزدیک‌تر است!
بازار مرغ و تخم‌مرغ کشور در ماه‌های اخیر شاهد تغییر و تحولات بسیاری بوده و وضعیت اقتصادی و وابستگی نهاده‌های دام و طیور و مواد اولیه مورد نیاز این صنعت به واردات، باعث شده در شرایط فعلی که تامین نهاده‌های وارداتی با مشکلات خاص خود مواجه است، قیمت محصولات مرغداری‌ها مدام در حال افزایش باشد.
به روش‌های دیگر هم فکر کنیم
تجربه نشان داده در این سال‌ها هر وقت به دلایل مختلف شاهد افزایش قیمت کالاهای اساسی و ضروری در کشور بوده‌ایم، نخستین راهکار دولت‌ها در ورود به این ماجرا، تعیین قیمت دستوری و پس از آن توزیع آن کالا با قیمت‌های زیر قیمت بازار و براساس همان قیمت‌های دستوری در فروشگاه‌های خاص بوده که البته این روش هم اغلب مشمول مرور زمان شده است.
 
اخبار مرتبط
ارسال نظر