20 شهریور ماه ، شهادت آیت الله مدنی ( دومین شهید محراب )
میراسدالله مدنی دهخوارقانی (۱۲۹۳ در آذرشهر۲0 شهریور ۱۳۶۰ در تبریز)، نماینده دوره اول مجلس خبرگان و امام جمعه سابق تبریز و نورآباد ممسنی(در دوران تبعید) بود.
آیت الله مدنی دروس ابتدایی علوم دینی را در حوزه علمیه یزد فراگرفت و برای ادامه تحصیل عازم قم شد و در آن‌جا تحصیلات خود را به پایان رساند.وقتی نواب صفوی مصمم به مبارزه مسلحانه شد، در تهیه جنگ‌افزار وی را یاری کرد. سپس چندین سال در حوزه علمیه نجف به تدریس مشغول گشت.در سال ۱۳۴۹ به ایران بازگشت و بر اثر مخالفت با حکومت پهلوی دوم به کنگان تبعید شد.ایشان طی دهه ۱۳۴۰ چندین بار توسط ساواک دستگیر و تبعید شد.
پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ ایران برای حل مشکلات مردم شهر همدان به صورت موقت، به امامت جمعه آن شهر منصوب گردید. در اولین انتخابات مجلس خبرگان به نمایندگی از همدان به مجلس راه یافت. در آبان سال ۱۳۵۸ امام خمینی (ره) وی را به عنوان امام جمعه تبریز منصوب کرد. آیت الله مدنی سرانجام در ۲0 شهریورماه ۱۳۶۰ در حال اقامه نماز جمعه ترور شد. مسئولیت ترور او را سازمان مجاهدین خلق ایران بر عهده گرفت. از او در ایران با عنوان «دومین شهید محراب انقلاب اسلامی» یاد می‌شود.
 
اخبار مرتبط
ارسال نظر