دنیای اقتصاد
مذاکره بر مبنای ابتکارهرمز
وزیر امورخارجه ایران از توافق با وزیرخارجه امارات برای گفت‌وگو بر مبنای ابتکار صلح هرمز خبر داد. همزمان وزیرخارجه امارات نیز با تاکید بر ضروری بودن مذاکره و همکاری بین کشورهای منطقه، گفت که با ادامه رایزنی‌های دوجانبه باید تهدید را به فرصت تبدیل کنیم. این دیدار که عصر روز یکشنبه به‌صورت ویدئوکنفرانسی برگزار شد سومین دیدار تصویری محمدجواد ظریف و عبدالله بن‌زاید از اسفند ۹۸ تاکنون است.

آشفتگی پمپئو از توافق ایران و چین

مایک پمپئو، وزیر امورخارجه ایالات‌متحده در اظهاراتی با اشاره به توافق ۲۵ ساله ایران و چین مدعی شد این توافق تهدیدی برای ثبات و امنیت خاورمیانه‌ است.
روزگار معدن
بهبود بازار فولاد
براساس گزارش هفتگی بازار جهانی فولاد، در هفته‌ای که گذشت متوسط قیمت سنگ‌آهن خلوص ۶۲ درصد وارداتی در چین از ۱۰۸دلار به حدود ۱۱۰.۵ دلار هر تن سی اف آر بهبود داشت. البته اواخر هفته بازار به سکوت رفتدر بازار صادرات ایران، آخرین قیمت سنگ‌آهن مگنتیت خلوص ۶۱ درصد کمتر از ۵ دلار افت داشته ۶۱.۷ دلار و سنگ‌آهن هماتیت صادراتی خلوص ۶۱ درصد ایران نیز از حدود ۶۴ به ۵۹.۶ دلار هر تن فوب رسید.
بررسی نوسانات قیمت زغال سنگ در کشورهای مختلف
زغالسنگ به عنوان یکی از پایه های اساسی تولید فولاد، در نقاط مختلف دنیا شاخص های قیمتی متفاوتی دارد که اگرچه مجزا از یکدیگرند، اما رقابت تنگاتنگی میان کشورهای تامین کننده این محصول سیاه رنگ وجود دارد.در جولای ۲۰۱۹، زغالسنگ استرالیا در بازه ۱۷۵ تا ۱۸۰ دلاری و زغالسنگ ایالات متحده در بازه ۱۷۰ تا ۱۷۵ دلاری معامله می شد که رفته رفته در بازه چند ماهه اگرچه با فراز و نشیب هایی دیده شد، اما درمجموع سیر نزولی این دو بخوبی نمایان بود.
تعادل
با بخش امنیتی اخلال در بازار ارز برخورد می‌کنیم
رییس قوه قضاییه گفت: برای برخورد با آن بخش از بازار ارز که جنبه اخلال امنیتی و سیاسی دارد، آمادگی کامل داریم.رییس قوه قضاییه با اشاره به محور‌های بیانات مقام معظم رهبری در عید قربان اظهار داشت: تحلیل جریان تحریم و تحریف از مهم‌ترین مسائل مطرح شده از سوی مقام معظم رهبری بود که باید مورد توجه سیاستمداران و اصحاب رسانه و همه آحاد مردم قرار گیرد.
جزییات پرداخت کمک‌ ودیعه مسکن به مستاجران
قائم مقام بانک مرکزی با اشاره به سقف تسهیلات یادشده عنوان کرد: براساس تصمیمات «ستاد ملی مقابله با کرونا» مقرر شد، تسهیلات یاد شده در سقف‌های ۵۰۰ میلیون ریال در شهر تهران، ۳۰۰ میلیون ریال در سایر کلان شهرها و ۱۵۰ میلیون ریال در سایر شهرها با نرخ سود ۱۳ درصد و بازپرداخت یکساله (به نحوی که مستأجر در دوره قرارداد صرفاً سود تسهیلات را پرداخت کند و اصل تسهیلات در سررسید تسویه شود) با هدف کمک به تامین افزایش تحقق یافته در ودیعه اجاره‌های مسکن اقشار کم‌درآمد و آسیب‌پذیر در سال جاری اعطا شود.
صمت
وزیر پیشنهادی به‌زودی معرفی می‌شود
روز گذشته معاون پارلمانی رئیس‌جمهوری با تاکید بر اینکه وزیر پیشنهادی صنعت، معدن و تجارت به‌زودی به مجلس معرفی می‌شود، گفت: دولت به هیچ وجه معرفی وزیر صنعت، معدن و تجارت را به تفکیک وزارتخانه صنعت، معدن و تجارت مشروط و موکول نکرده است.
مشکل بزرگ صادرات تحریم‌های داخلی است
تحریم و شیوع کرونا مشکلات بزرگی را با خود به همراه داشته اما فشارهای داخلی که از طرف سیاست‌گذار به این فعالان تجاری وارد می‌شود نیز نقش تعیین‌کننده‌ای در ایجاد این وضعیت نابسامان دارد. در حقیقت فشارهایی که امروز از داخل به صادرکنندگان اعمال می‌شود، عمده‌ترین چالش و مشکلی است که صادرکنندگان و فعالان تجاری ما با آن دست‌وپنجه نرم می‌کنند. وضع عوارض، تعداد بالای بخشنامه‌ها، ممنوعیت صادرات برخی کالاها و استفاده نامناسب از ابزار سامانه جامع تجارت نیز از دیگر چالش‌ها و مسائل پیش روی صادرکنندگان است.
 
اخبار مرتبط
ارسال نظر