ثبات نرخ ارز لازمه توسعه صنایع

رشد نرخ دلار، صنایع فولادی را از جنبه‌های گوناگونی تحت‌تاثیر قرار می‌دهد. نخست آنکه برخی از قطعات و تجهیزات مورد استفاده در این واحدها از طریق واردات تامین می‌شود؛ بنابراین طبیعی است که با رشد نرخ ارز، قیمت خرید این تجهیزات نیز به مراتب بیشتر می‌شود.

 در همین حال، برخی نهاده‌های تولید به‌طور غیرمستقیم از افزایش نرخ ارز، تاثیر می‌گیرند. یعنی ماده اولیه یا قطعه‌ای در داخل کشور تولید می‌شود، اما در ساخت آن از برخی مواد افزودنی وارداتی استفاده می‌کنند؛ بنابراین در سایه رشد دلار، قیمت این محصولات ساخت داخل نیز بیشتر می‌شود. بدون شک، چنین شرایطی، زمینه رشد هزینه‌های تولید را در یک مجموعه فراهم می‌کند. 

گفتنی است در مدت اخیر که قیمت ارز در کشور در مسیر صعودی قرار گرفته، نرخ فروش فولاد در بورس کالا نیز به مراتب بیشتر شده است. 
تا جایی‌که باید تاکید کرد نرخ مواد اولیه مصرفی ما که از بورس کالا تامین می‌کنیم، در مقایسه با سال گذشته حدود ۷۰ درصد بیشتر شده است. در چنین شرایطی ما نیز متناسب با نرخ هزینه تمام‌شده، محصول تولیدی خود را به فروش 
می‌رسانیم. بدین‌ترتیب زنجیره گرانی ادامه پیدا می‌کند. 
البته با رشد نرخ دلار، جذابیت صادرات بیشتر می‌شود؛ بنابراین واحدهایی که امکان صادرات دارند، از شرایط مطلوب‌تری برخوردار هستند. اما ما در مجموعه فولاد غرب آسیا تمام تولیدات خود را به مشتریان داخلی می‌فروشیم؛ یعنی تامین نیاز داخلی برای ما در اولویت قرار دارد و به‌دنبال بهره گرفتن از سودآوری صادرات در چنین شرایطی نیستیم. در موقعیت کنونی از دولت انتظار می‌رود با اتخاذ سیاست‌های درست به بهترین شکل ممکن، تصمیم‌گیری و عمل کنند. هرچند باید اعتراف کرد که رفع برخی از چالش‌های کنونی در بازار ارز، از دست دولت نیز خارج است، اما هنوز می‌توان از دولت انتظار داشت که با تسهیل شرایط صادرات برای مجموعه‌هایی که تولید صادرات‌محور دارند و نیاز به تولیدات آنها در کشور وجود ندارد، زمینه ارزآوری هرچه بیشتر را به کشور فراهم کنند. این انتظار در حالی است که متاسفانه برخی اقدامات دولت، خلاف این جهت هستند. 
علاوه بر این، از سیاست‌گذاران انتظار می‌رود با درک شرایط موجود، مسیر فعالیت تولیدکنندگان را بیش از پیش دشوار نکنند. یعنی حداقل شرایط ثابتی را از منظر قوانین به وجود آورند، چراکه تغییر مداوم دستورالعمل‌ها و اتخاذ سیاست‌های خلق‌الساعه، مشکلات متعددی را برای تولیدکنندگان ایجاد می‌کند و مانند مانعی در مسیر تولید و فعالیت آنها قرار می‌گیرد.غلامرضا خلیقی - مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا
 
اخبار مرتبط
ارسال نظر