دنیای اقتصاد

حمایت شورای نگهبان از توافق ایران و چین

قرارداد احتمالی میان ایران و چین همچنان واکنش‌های مختلفی را به همراه دارد و محافل سیاسی و رسانه‌ای درباره آن اظهار‌نظر می‌کنند. سخنگوی شورای نگهبان از اصل این توافق حمایت کرده‌ و یکی از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست‌خارجی مجلس هم از حضور ظریف در جلسه امروز این کمیسیون برای توضیح درباره این توافق احتمالی خبر داده است.

دیدار مجازی نمایندگان مجلس با مقام معظم رهبری

نمایندگان مجلس شورای اسلامی امروز از طریق ویدئوکنفرانس با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی دیدار می‌کنند. محمدصالح جوکار، رئیس کمیسیون شوراها با اعلام این خبر گفت: «نماینده‌ها در هر دوره با رهبر معظم انقلاب دیدار می‌کنند؛ ولی به‌دلیل شیوع ویروس کرونا این دیدار انجام نشده است. از این رو بنا شد امروز به شکل ویدئو کنفرانس نمایندگان با رهبر انقلاب دیدار داشته باشند و از رهنمودهای ایشان بهره‌مند شوند.»
روزگار معدن
افزایش «عمق بورس» راهی برای حمایت از سرمایه‌گذاران
عمق بخشیدن به بازار بورس یکی از راهکارهای دولت برای جلوگیری از رشد ناهمگون شاخص بورس است که افزایش عرضه‌های اولیه می‌تواند این عمق را گسترش دهد.بورس هر روز رکورد جدیدی ثبت می‌کند. رشد بی‌سابقه شاخص در روزها و هفته‌های گذشته سبب نگرانی عده‌ای و خوشحالی عده دیگری شده است. در شرایط فعلی و با توجه به رشد قیمت در بازارهای مسکن، ارز، طلا و... بسیاری رشد بورس را برای سرمایه‌های خرد، مناسب می‌دانند.
نبض بازار فولاد در دست ارز و بورس
چند ماهی است که روند قیمت شمش و محصولات فولادی در بورس کالا و بازار آزاد، در مسیر صعودی قرار گرفته و این رشد لجام گسیخته در روزهای اخیر شدت قابل‌توجهی یافته است.بررسی روند بهای محصولات فولادی در بازار آزاد از اول اردیبهشت تا نیمه تیرماه، حکایت از رشد چشمگیر بهای این محصولات دارد.
تعادل
بخش اندکی از خلق پول و نقدینگی و تسهیلات بانک‌ها جذب تولید می‌شود
گزارش وضعیت کل مانده سپرده‌ها و تسهیلات ریالی و ارزی بانک‌ها و موسسات اعتباری به تفکیک استان در پایان فروردین ماه سال ۹۹ حاکی از آن است که مانده کل سپرده‌ها بالغ بر ۲۷۷۶۶.۷ هزار میلیارد ریال شده است که نسبت به مقطع مشابه سال قبل ۶۹۴۱.۷ هزار میلیارد ریال (۳۳.۳ درصد) و نسبت به پایان سال قبل معادل ۶۰۳.۹ هزار میلیارد ریال (۲.۲ درصد) افزایش نشان می‌دهد.
افزایش قیمت سکه با وجود افت بهای طلا در بازارهای جهانی
در حالی که بهای اونس جهانی طلا با شیبی ملایم روند کاهشی به خود گرفته و به 1799 دلار رسیده است، اما به دلیل رشد نرخ دلار در بازار آزاد که به قیمت 22640 تومان افزایش یافته، قیمت طلا و سکه افزایش یافت و هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید در معاملات بازار طلا با رشد ۲۰۰ هزار تومانی به قیمت ۱۰ میلیون و ۵۵۰ هزار تومان فروخته شد. هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح قدیم به قیمت ۹ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به فروش رسید.
صمت
صنعت و چالش‌های پیش‌رو
اقتصاد کشور طی سال‌های اخیر با فرازونشیب‌های فراوانی روبه‌رو بوده که بر فضای تولید و صنعت کشور بی‌تاثیر نبوده است. برخی مشکلات و چالش‌های صنعت عبارتند از رکود اقتصادی، نوسانات نرخ ارز، کمبود نقدینگی، تورم، مشکلات و موانع واردات و صادرات، مشکلات مربوط به دریافت و بازپرداخت تسهیلات و وام‌های تولید، استهلاک ماشین‌آلات، شرایط متغیر آب‌وهوایی و کمبود زیرساخت‌ها، بالا بودن نرخ مواد اولیه نسبت به نرخ خریدهای تضمینی، قیمت‌گذاری اجباری و مشکلات مربوط به بنگاه‌های کوچک و زودبازده.
چگونه موتور خلق پول خاموش می‌شود؟
عوامل تاثیرگذار در نقدینگی، ۵ رکن، سیاست‌های بانک مرکزی، نظام بانکی، مردم، دولت و بخش خارجی است. گفتنی است حجم نقدینگی در یک اقتصاد باید متناسب با میزان تولید کالا و خدمات باشد، در غیر این صورت، بدون تردید باعث تورم با رکود در تولید خواهد شد.
 
اخبار مرتبط
ارسال نظر