دنیای اقتصاد

رمزگشایی از تصمیم برجامی ایران

به‌دنبال بد‌عهدی اروپایی‌ها در اجرای تعهدات برجامی‌شان، ایران چند روز پیش تصمیم به رجوع به مکانیزم حل اختلاف در برجام گرفت. اکنون این سوال مهم مطرح شده که چرا ایران تصمیم به استفاده از این مکانیزم در این مقطع زمانی گرفته است؟ برخی کارشناسان نارضایتی و برخی دیگر فشار ایران به اروپا برای اجرای تعهدات برجامی را دلیل این تصمیم می‌دانند.

نسخه توازن در بورس تهران

میانگین سهام شناور آزاد شرکت‌های فعال در بازار سهام هرچند نسبت به گذشته افزایش داشته، اما همچنان از معیارهای جهانی فاصله زیادی دارد.در حال حاضر کمتر از ۲۱ درصد از مجموع سهام شرکت‌های حاضر در بازار سهام به‌صورت شناور بوده و در مقابل ۷۹ درصد از سهام در اختیار سهامداران عمده قرار دارد. در این میان سیاست‌گذار می‌تواند با افزایش شناوری سهام به ۳۰ درصد،‌ معادل عرضه اولیه ۴ شرکت در مقیاس شستا، طرف عرضه در بازار سهام را تقویت کند.
روزگار معدن
معضل تامین مواد اولیه در صنعت فولاد
مدیر عامل فولاد غرب آسیا گفت : سیاست‌های دستوری متولیان وزارت صنعت، معدن و تجارت و دخالت در امر تولید از دیگر مسائلی است که فعالیت تولیدکنندگان در حلقه‌های مختلف زنجیره فولاد را با چالش روبه‌رو می‌کند. در تبیین هرچه دقیق‌تر چالش‌های یادشده باید خاطرنشان کرد که اغلب واحدهای فولادی متعلق به بخش خصوصی، کوچک مقیاس هستند، بنابراین در موارد متعددی برای تامین ماده اولیه خود با مشکل کمبود نقدینگی روبه‌رو می‌شوند.
تسهیلات جدید برای سرمایه‌گذاران خارجی
جذب سرمایه‌گذار خارجی یکی از مهم ترین مقوله‌های توسعه اقتصادی است که هم نیاز به امنیت دارد و هم در تداوم امنیت برای یک کشور موثر تلقی می‌شود.بسیاری از کشورهای در حال توسعه که با کمبود منابع مالی مواجه هستند برای جبران کمبود سرمایه و منابع تامین مالی نیازمند جلب سرمایه‌های خارجی هستند. و ازاین روش برای تامین مالی به عنوان روشی محبوب میان کشورهای در حال توسعه یاد می‌شود.
تعادل
سهام عدالت برای ۱۰میلیون جامانده
رییس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی گفت: جاماندگان از سهام عدالت در کشور ۱۰میلیون نفر هستند.محمدرضا پورابراهیمی درباره جاماندگان سهام عدالت گفت: در این موضوع چند بخش را مدنظر قرار دادیم که اولین بخش شامل 52 میلیون نفری می‌شود که در زمان واگذاری سال‌های 85‌ــ‌84 اطلاعات آنها ثبت، اما گزارش نهایی توسط سازمان خصوصی‌سازی حدود 49 میلیون نفر اعلام شد، این در حالی است که حدود 2 میلیون نفر با اینکه دارای برگه سهام هستند در فهرست اطلاعات سامانه سهام عدالت نام و نشانی ندارند.
مشخصا ت متخلفان ارزی اعلام می‌شود
 درحالی که رییس‌جمهوری و رییس کل بانک مرکزی بازگشت ارزهای صادراتی را در التیام نابسامانی‌های بازار ارز موثر می‌دانند و با صادرکنندگان متخلف در این زمینه به وسیله انتشار اسامی در رسانه‌ها و تعلیق کارت بازرگانی برخورد خواهد شد، رییس کل بانک مرکزی اعلام کرده که با هماهنگی بانک مرکزی، قوه قضاییه، وزارت صمت و نهادهای نظارتی، صادرکنندگانی که تاکنون تعهد خود را ایفا نکرده‌اند، در لیست‌های ۱۰ نفره برای توضیح درمورد نحوه ایفای تعهدات خود دعوت می‌شوند.
صمت
نامه معاونت رئیس‌جمهوری درباره ضرایب قیمتی زنجیره فولاد
سعید شیرکوند، معاون هماهنگی و نظارت اقتصادی و زیربنایی معاون اول رئیس جمهور، طی نامه‌ای به وزارت صمت، ایمیدرو، سازمان برنامه و بودجه و وزارت اقتصاد، به موضوع ضرایب قیمتی زنجیره فولاد ورود کرد وی ضمن اشاره به پیشنهاد انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در این خصوص، خواستار این شده است که برای تحقق اهداف سند چشم‌انداز در صنعت فولاد، از هم‌اکنون برای صادرات فولادِ مازاد بر نیاز کشور برنامه‌ریزی شود.
تکلیف وزیرصمت بزودی مشخص می‌شود
سخنگوی دولت درباره زمان اعلام وزیر صمت به مجلس گفت: خوشبختانه آقای مدرس خیابانی مسلط عمل کرده و نویدبخش است و ما قطعاً قبل از پایان دوره سه‌گانه دو یا سه گزینه را به مجلس معرفی می‌کنیم.
 
اخبار مرتبط
ارسال نظر