دنیای اقتصاد

«فورچون» در «ال‌پالیتو» لنگر انداخت

نخستین نفتکش حامل سوخت ایران به نام فورچون (Fortune) با «اسکورت کشتی‌های نظامی ونزوئلا و با وجود تهدیدات واشنگتن» سرانجام بعد از ۷۲ روز سفر دریایی روز یکشنبه وارد منطقه اقتصادی انحصاری این کشور شد و در نزدیکی پالایشگاه «ال پالیتو» ونزوئلا پهلو گرفت.این نفتکش اکنون آماده تخلیه محموله سوختی خود است. نفتکش فورچون، نخستین نفتکش از پنج نفتکش ایرانی است که قرار است فرآورده‌های نفتی را به ونزوئلا برساند..

بازگشایی صحن آستان‌های مقدس کشور

صبح دیروز درب‌های حرم مطهر رضوی، حرم حضرت معصومه(س)، شاهچراغ(ع)، عبدالعظیم(ع) حسنی و مسجد جمکران با گذشت بیش از دوماه تعطیلی، به روی زائران گشوده شد. تنها صحن‌های روباز این اماکن به روی مشتاقان بازگشایی شده است. قرار است این حرم‌ها از یک ساعت بعد از طلوع خورشید تا یک ساعت قبل از غروب آفتاب با رعایت ضوابط و نکات بهداشتی پذیرای حضور زائران باشند. رواق‌ها و حرم‌ها هنوز بسته است و این بازگشایی فقط شامل صحن اماکن مقدس است.
روزگار معدن
قیمت فولاد دوباره دستوری شد
معاون عملیات بورس کالای ایران گفت: با توجه به اینکه قیمت محصولات فولادی در بورس کالا از سوی معاونت صنعتی وزارت صنایع به صورت دستوری تعیین می‌شود، در امسال بیش از یک‌هزار میلیارد تومان تفاوت قیمت و رانت در محصولات فولادی بین بورس کالا و بازار ایجاد شده است.
بورس کالا قیمت‌های نامتعارف را حذف کند
کارگروه تنظیم بازار در جلسه اخیر خود که گمانه زنی‌های زیادی در خصوص مصوبات آن انجام شده بود، با تصویب چند مورد اساسی، خبر از بازنگری در دستورالعمل تنظیم بازار فولاد داد.در این جلسه مسئولیت حذف قیمت‌های نامتعارف به بورس کالا واگذار شده تا بر اساس ساز و کارهای دراختیار نسبت به کنترل سقف قیمت‌ها اقدام کند. بنابراین به نظر می‌رسد دیگر خبری از ابطال مکرر معاملات نخواهد بود.
تعادل
راهکار تامین کسری بودجه ۹۹
انتشار اوراق بدهی گزینه‌ای است که دولت در کنار عرضه سهام شرکت‌ها و فروش اموال خود برای تامین کسری بودجه امسال معرفی کرده است. مسوولان دولتی از کسری بودجه امسال و اصلاح آن خبر داده‌اند و کارشناسان نیز در جریان ارایه لایحه بودجه اعلام کرده بودند که برخی از محل‌های درآمدی به نوعی خوشبینانه بوده و یا امکان تحقق کامل ندارد.
بیانیه هدف‌گذاری تورم امروز منتشر می‌شود
آقای روحانی در گفت‌وگو با رییس کل بانک مرکزی ضمن دریافت گزارش آخرین وضعیت روند تامین ارز واردات کالاهای اساسی و ضروری کشور، بر تلاش مضاعف بانک مرکزی و سایر دستگاه‌های اجرایی برای کنترل تورم تاکید کرد.رییس بانک مرکزی نیز در این گفت‌وگو با اشاره به احیای تدریجی صادرات به کشورهای همسایه که به خاطر شیوع کرونا افت کرده بود، از رشد میزان عرضه ارز درسامانه نیما و واردات درمقابل صادرات خبر داد.
صمت
ارتقای بهره‌وری، ثروت‌آفرین است
بهره‌وری از مفاهیم علم اقتصاد و مدیریت است که رابطه‌ای را میان حجم و ارزش تولید برقرار می‌کند و استفاده موثر و بهینه از منابع موجود و امکانات را مورد توجه قرار می‌دهد.درواقع بهره‌وری رابطه میان تولید و مصرف را نشان می‌دهد. البته این واژه در ایران با مفهوم کلی استفاده بهینه و بهتر از امکانات موجود، مورد توجه قرار دارد. توجه به این نکته ضروری به‌نظر می‌رسد که نیروی انسانی مهم‌ترین عامل در بهبود بهره‌وری مورد توجه قرار دارد.
جایگاه بهره‌وری در صنعت فولاد
شناخت درست تجهیزات، در دسترس بودن امکانات برای کسب نتیجه مطلوب، زمان، فناوری مناسب، انتخاب درست مواد اولیه، حضور کارکنان باانگیزه و دارای تجربه، ایجاد شرایط محیطی مناسب برای کارکنان و کاهش توقفات در خط تولید را باید از پارامترهای اساسی در راستای ارتقای بهره‌وری در صنعت فولاد عنوان کرد.
 
اخبار مرتبط
ارسال نظر