دنیای اقتصاد
بایدن با برجام چه می‌کند؟
ناصر هادیان، استاد دانشگاه تهران درباره مناسبات ایران و آمریکا در صورت پیروزی جو بایدن، نامزد دموکرات‌ها در انتخابات ریاست‌جمهوری گفت: «اگر بایدن رئیس‌جمهور آمریکا شود، این احتمال وجود دارد که واشنگتن را به برجام بازگرداند؛ اما این امر برای یک بازه زمانی ۱۸ ماهه یا دوساله تعیین‌کننده خواهد بود و بعد از آن به‌دنبال از سرگیری دوباره مذاکرات با ایران است.» به گفته هادیان، این محتمل‌ترین گزینه سناریو در صورت پیروزی جو بایدن در انتخابات خواهد بود.
تلاش بی‌حاصل آمریکا برای تداوم تحریم تسلیحاتی ایران
علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی دیروز (سه‌شنبه) در توییتی نوشت: «تلاش بی‌حاصل آمریکا برای تداوم تحریم تسلیحاتی ایران واکنش قاطع روسیه، چین و سردرگمی و تردید متحدان واشنگتن را به‌دنبال داشته است.» او افزود: «سال‌هاست که دنیا به تأسی از ملت‌های آزاده و مقاوم، قلدری را برنمی‌تابد. انتهای این مسیر چیزی جز فروپاشی یکجانبه‌گرایی نیست.»
روزگار معدن

آیا حباب بورس خواهد ترکید؟

مدیرعامل بورس اوراق بهادار تهران دلایل رشد بازار بورس ایران برخلاف روند بورس‌های جهان که در ماه‌های اخیر با روند نزولی همراه بوده‌اند را تشریح کرد.درباره موضوع حباب، پژوهشکده مطالعات اقتصادی وزارت اقتصادی به طور مستقل تحقیقی انجام داده و موضوعیت کلی حباب رد شده است، ولی ممکن است شرکت‌هایی در اندازه‌های کوچک وجود داشته باشند که دارای ارزش مازاد over value باشند و به واسطه رفتار بازار حتما اصلاح می‌شوند.
گسترش همکاری‌های ایمیدرو و نظام مهندسی معدن در حوزه آموزش
رئیس هیات عامل ایمیدرو با تاکید بر گسترش همکاری‌های بین این سازمان و نظام مهندسی معدن در بخش آموزش، گفت: بودجه بخش آموزش، پژوهش و فناوری ایمیدرو به منظور تحقق اهداف این بخش طی امسال، تا ۲۳ میلیارد تومان افزایش یافت.
تعادل
مبلغ فطریه سال ۹۹ اعلام شد
دفتر مقام معظم رهبری مبلغ و مقدار فطریه هر نفر برای سال ۱۳۹۹ شمسی (۱۴۴۱ قمری) را تقریبا سه کیلو گندم معادل با ۱۰ هزار تومان اعلام کرد.مکلف باید برای خودش و کسانی که نان خوار او هستند به ازای هر نفر یک صاع (تقریبا سه کیلو) گندم یا جو یا خرما یا کشمش یا برنج یا ذرت و مانند اینها به مستحق بدهد و اگر پول یکی از همین‌ها را بدهد کافی است.
هشدار فعالان اقتصادی به دولت
نخستین نشست هیات نمایندگان اتاق تهران در سی‌ام اردیبهشت ماه برگزار شد. اعضای اتاق در این نشست با وقفه‌ای دوماهه پس از شیوع ویروس کرونا، در مورد مسائل روز اقتصاد به بحث و تبادل نظر پرداختند.رییس اتاق تهران از درس‌های کرونایی برای اقتصاد کشور گفت که چگونه دولت می‌تواند با حذف بوروکراسی‌های اداری موجب سرعت بخشی به امور تولید، تجارت و سرمایه‌گذاری باشد و در عین حال اقتصاد را مدیریت کند.
صمت
سناریوی رشد تولید فولاد
امسال از سوی رهبر معظم انقلاب با عنوان جهش تولید نام‌گذاری شده است. تحقق این هدف ازسوی صنایع فولادی کشور اهمیت ویژه‌ای دارد، چراکه این صنایع تاثیر بسزایی بر توسعه اقتصادی کشور دارند و همواره مورد توجه بوده‌اند. رشد تولید در این صنعت از مسیرهای متفاوتی محقق می‌شود.

دستورات رئیس‌جمهوری، سرفصل فعالیت‌های بخش معدن
سرپرست وزارت صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه دستورات رئیس‌جمهوری در حوزه فعال‌سازی معادن غیرفعال و توجه به معادن کوچک و متوسط، سرفصل اصلی فعالیت‌های بخش معدن است، گفت: تعداد معادن غیرفعال به‌طور مرتب در استان‌ها پایش خواهد شد.
 
اخبار مرتبط
ارسال نظر